Zabezpieczanie śladów na miejscu zabójstwa

Zabezpieczanie śladów na miejscu zabójstwa

28 lutego 2023 Wyłączono przez redaktor

„Gliwiccy technicy kryminalistyki, jako najwyższej klasy specjaliści w swojej dziedzinie, zostali poproszeni o dzielenie się wiedzą praktyczną z adeptami sztuki prokuratorskiej. Wczoraj zakończył się cykl szkoleń aplikantów z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, w którym pomagali gliwiccy funkcjonariusze. 69 aplikantów prokuratorskich przeszkoliło się w katowickiej szkole policji z zakresu oględzin miejsca zdarzenia i zabezpieczenia śladów kryminalistycznych” – informuje gliwicka policja.

Zajęcia polegały na czynnym udziale w prowadzeniu symulacji oględzin miejsca zabójstwa oraz wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, wspólnie z doświadczonymi policjantami z garnizonu śląskiego oraz wykładowcami Szkoły Policji w Katowicach.

Wśród nauczających znaleźli się aspirant sztabowy Dariusz Sikora, szef gliwickich techników kryminalistyki oraz jego zastępca – aspirant sztabowy Grzegorz Siwczyk.

„Każdy, stawiając pierwsze kroki w zawodzie, powinien uczyć się od praktyków. Tak też jest z kolejnymi pokoleniami prokuratorów. Aplikanci prokuratorscy brali więc udział w czynnościach związanych z zabezpieczeniem poszczególnych śladów kryminalistycznych, m.in. daktyloskopijnych, traseologicznych, mechanoskopijnych czy biologicznych przez techników kryminalistycznych. Zapoznawali się z metodami pracy techników, policjantów zespołów wypadkowych ruchu drogowego w terenie, jak i ekspertów Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Katowicach” – informuje policja.

„Pozwoliło to aplikantom zapoznać się ze współczesnymi metodami utrwalania oględzin miejsca zdarzenia oraz rodzaju i lokalizacji śladów przy użyciu nowoczesnych urządzeń rejestrująco-pomiarowych, wykorzystywanych w kryminalistycznym badaniu obszaru objętego wydarzeniem” – dodaje KMP Gliwice.