Wycinka przed dworcem w Gliwicach. Czy pojawią się nowe drzewa?

Wycinka przed dworcem w Gliwicach. Czy pojawią się nowe drzewa?

17 marca 2021 Wyłączono przez redaktor

Wielu gliwiczan wyraziło swoje niezadowolenie z powodu wycięcia drzew przed dworcem PKP w Gliwicach oraz na pl. Piastów.

Usunięto niemal wszystkie rosnące tam okazy. Mieszkańcy i społecznicy naciskali na władze Gliwic, by część drzew uratować. Przecież posadzenie niewielkich drzewek, które urosną dopiero za kilkanaście lat nie będzie satysfakcjonujące.

UM Gliwice poinformował, że na placu przed dworcem kolejowym pojawią się platany klonolistne. Zaplanowano wykorzystanie nawet czterometrowych sadzonek.

Nowe zagospodarowanie terenu przed dworcem to jeden z elementów inwestycji prowadzonej po południowej stronie linii kolejowej w związku z tworzeniem centrum przesiadkowego. Ta część przedsięwzięcia obejmuje także przebudowę układu drogowego w okolicy placu Piastów, wprowadzenie bardziej funkcjonalnych rozwiązań w ruchu samochodowym i rowerowym oraz usprawnienie komunikacji, przy okazji konieczna jest wymiana sieci podziemnego uzbrojenia. Równie ważne jest jednak wykreowanie nowej, atrakcyjnej, przyjaznej mieszkańcom i podróżnym przestrzeni. Nie może w niej zabraknąć zieleni, drzew będzie więcej niż do tej pory.

W związku z inwestycją po południowej stronie dworca usunięto 65 drzew, w zamian przewidziano nasadzenia 150 sztuk – oprócz platanów będą to klony jawory, tulipanowce, głogi, glediczje trójcierniowe. Tam, gdzie sieci uzbrojenia podziemnego uniemożliwiają wykonanie nasadzeń bezpośrednio w gruncie, pojawi się prawie 100 dużych donic z wysoką i niską zielenią, m.in. drzewami. Zostaną one ustawione przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego oraz na fragmencie ul. Zwycięstwa.

Szczególnie efektownie prezentować się mają drzewa na placu przed dworcem. W tym miejscu sadzonki powinny być od razu sporych rozmiarów – z wykształconymi koronami i pniami o obwodzie 20 cm na wysokości 1 metra od gruntu.
UM Gliwice / wiz. Mostostal Zabrze