Nowa remiza strażaków powstaje w Gliwicach

Nowa remiza strażaków powstaje w Gliwicach

16 lutego 2023 Wyłączono przez redaktor

Blisko 10,5 mln zł wydanych zostanie z budżetu miasta na budowę remizy strażackiej dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezince.

W Gliwicach działa nie tylko Państwowa Straż Pożarna, wsparcie oferują także strażacy ochotnicy skupieni w Ochotniczych Strażach Pożarnych, funkcjonujących jako stowarzyszenia. Te gliwickie – działające od ponad 130 lat w Brzezince i Ostropie oraz od niemal ośmiu dekad w Bojkowie – są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Tegoroczne środki miejskie w wysokości ponad pół miliona zł pozwolą OSP na zapewnienie gotowości bojowej (m.in. zakup umundurowania, środków ochrony indywidualnej, specjalistycznego sprzętu, paliwa i części do samochodów) oraz na bieżące funkcjonowanie.

Nowa remiza dla Brzezinki

To najważniejsza w tym roku – finansowana w całości przez miasto – inwestycja na rzecz rozwoju OSP. Dwukondygnacyjny budynek o powierzchni niemal 662 m2 powstaje od ubiegłego lata obok dotychczasowej remizy przy ul. Zamojskiej 8. Obiekt powinien być gotowy w trzecim kwartale tego roku. Miasto przeznaczy na jego budowę łącznie ponad 12 mln zł – ubiegłoroczna transza wyniosła ponad 2 mln zł, tegoroczna sięga 10,5 mln zł.
remiza Gliwice Brzezinka
Nowa remiza będzie pełniła funkcję bazy strażackiej, niewielkiego centrum edukacyjno-kulturalnego oraz garażu dla trzech wozów bojowych OSP Brzezinka i ufundowanej przez miasto przyczepy sprzętowej, wyposażonej w nowoczesne pompy i węże, służącej do usuwania skutków powodzi i podtopień. Obiekt ma być wyposażony w zaplecze socjalno-biurowe i sanitarno-kuchenne, salę ćwiczeń, pomieszczenia dla Klubu Honorowych Dawców Krwi „Dar Nadziei” działającego przy brzezińskiej OSP oraz dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, szatnie, salę szkoleniową i konferencyjną. Powstanie też parking z miejscami postojowymi.

Dotychczasowa remiza OSP w Brzezince (garaż wybudowany przed laty własnymi siłami przez mieszkańców) ma służyć strażakom do prowadzenia ćwiczeń, wykonywania tzw. zapraw i jako magazyn sprzętowy.
fot. G. Ożga/UM Gliwice