Jutro policyjna akcja w Gliwicach i powiecie. Kogo będą obserwować?

Jutro policyjna akcja w Gliwicach i powiecie. Kogo będą obserwować?

27 czerwca 2023 Wyłączono przez redaktor

Działania „Bezpieczny pieszy” będą prowadzone cały jutrzejszy dzień, 28 czerwca, na terenie Gliwic i powiatu. Głównym celem będzie ograniczenie liczby zdarzeń z udziałem pieszych podczas trwających wakacji – zapowiada policja.

W rejonie skrzyżowań i przejść mundurowi szczególną uwagę zwrócą na wykroczenia popełniane przez kierujących oraz pieszych użytkowników dróg. Dodatkowo funkcjonariusze będą zwracali uwagę na odpoczywających uczniów korzystających ze smartfonów oraz słuchawek podczas przejścia przez pasy.

„Aby zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego nie tylko podczas wakacji, oprócz codziennych kontroli, policjanci cyklicznie podejmują także różnego rodzaju działania. Jedną z takich akcji jest Bezpieczny Pieszy — jutro od samego rana poprowadzi ją nasza drogówka. Działania ukierunkowane są przede wszystkim na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. Funkcjonariusze prowadzą więc wzmożone kontrole stosowania się przez nich do przepisów ruchu” – zapowiada policja.

Pod szczególnym nadzorem znajdują się również kierujący pojazdami — bezpieczeństwo pieszych zależy także od stosowania się kierowców do przepisów i wzajemnego szacunku na drodze.

Mundurowi, w rejonie tzw. pasów oraz skrzyżowań, sprawdzają m.in., czy piesi stosują się do sygnalizacji świetlnej i przechodzą przez jezdnię w wyznaczonych miejscach.

„Przechodząc przez oznakowane przejście, dla własnego bezpieczeństwa należy pamiętać, że można to zrobić dopiero po upewnieniu się, czy nadjeżdżające pojazdy się zatrzymały. Nie można wtargnąć na jezdnię, a przechodząc po „pasach”, należy iść zdecydowanym krokiem, nie zwalniać, nie zatrzymywać się, nie zawracać czy przebiegać” – informuje policja.

„Bezwzględnie należy stosować się do nadawanej sygnalizacji świetlnej, jeśli taka na skrzyżowaniu funkcjonuje” – dodaje policja.

„Uwaga! Przed wejściem na przejście musimy się upewnić, że będziemy bezpieczni, smartfon chowamy do kieszeni, a słuchawki na chwilę wyciągnąć z uszów lub głowy” – dodają funkcjonariusze.