Hulajnoga elektryczna – gdzie można nią jeździć?

Hulajnoga elektryczna – gdzie można nią jeździć?

11 kwietnia 2024 Wyłączono przez redaktor

Przedstawiamy kilka ważnych pytań i odpowiedzi, które pozwolą na ich bezpieczne korzystanie z hulajnogi elektrycznej.

1. Przejęcie dla pieszych – czy hulajnogą można przejeżdżać?
Nie! Na zwykłych przejściach dla pieszych – bez wyznaczonego przejazdu dla rowerów osoba poruszająca się hulajnogą ma obowiązek zejść z tego urządzenia i je przeprowadzić.

2. Gdzie mogę poruszać się hulajnogą elektryczną?
Zgodnie z zamiarem ustawodawcy sposób poruszania się hulajnogą elektryczną powinien być podobny i zbliżony do sposobu poruszania się rowerem. Powinniśmy się poruszać drogą dla rowerów, drogą dla pieszych i rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, jeśli są wyznaczone w kierunku, w którym jedziemy. Jeżeli chcemy poruszać się po jezdni, to musimy wziąć pod uwagę prędkość dopuszczalną na danym jej odcinku. Nie może ona być większa niż 30 km/h. Na wskazanym odcinku nie może być również być drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Z kolei, gdy prędkość dopuszczalna na danym odcinku drogi jest wyższa od 30 km/h to ruch na niej dla użytkowników hulajnogi elektrycznej jest zabroniony. W takim wypadku musimy korzystać z drogi dla pieszych – kiedyś „chodnika”.W związku z tym, że ustawodawca, wyliczając, wymienił, kiedy można korzystać z jezdni oraz wskazał wszelkie wyjątki od tej reguły, to całkowicie zakazany jest ruch hulajnogą elektryczną poza obszarem zabudowanym, gdzie nie ma dróg przystosowanych do ruchu rowerowego czy też drogi dla pieszych (chodnika).

3. Czy istnieją jakieś zakazy związane z poruszaniem się hulajnoga elektryczną?
Tak, nie można przewozić pasażerów, zwierząt czy ładunków, a także nie można ciągnąć innych pojazdów. W związku z tym, że mamy do czynienia z kierującym pojazdem to zabronione jest również kierowanie po spożyciu alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu. Zabronione jest również korzystanie z telefonu wymagającego trzymania słuchawki czy też mikrofonu w ręku.

4. Jak jest maksymalna prędkość, z jaką mogę się poruszać?
Maksymalna prędkość na drogach „dedykowanych” (zob. pytanie 1) wynosi 20 km/h i takie również powinno być jej ograniczenie konstrukcyjne. Korzystając z drogi dla pieszych, powinna to być prędkość zbliżona do prędkości pieszego. Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

5. Czy hulajnoga elektryczna musi spełniać jakieś warunki techniczne?
Jest to wyłącznie pojazd dwuosiowy, o napędzie elektrycznym, który jest wyposażony w kierownicę, bez siedzenia i bez pedałów. Nie może przekroczyć 1,4 metra długości, 0,9 metra szerokości, 30 kg masy. Z tyłu musi znajdować się co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz dodatkowo jedno światło pozycyjne barwy czerwonej. Z boku musi znajdować się jedno światło odblaskowe barwy białej lub żółtej – po obu stronach pojazdu. Światła pozycyjne z tyłu i z przodu (barwy białej) mogą być zdemontowane, jeśli kierujący nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy. Hulajnoga musi posiadać jeden sprawny hamulec i dzwonek. Dodatkowo musi również posiadać numer lub kod graficzny, który pozwala zidentyfikować konkretny pojazd. Ostatnim obowiązkowym elementem jest podpórka, która umożliwi jej bezpieczne zaparkowanie.