Gliwicki Budżet Obywatelski – zagłosuj na wybrany projekt

Gliwicki Budżet Obywatelski – zagłosuj na wybrany projekt

24 sierpnia 2023 Wyłączono przez redaktor

Ruszyło głosowanie na projekty zaproponowane przez mieszkańców w ramach obecnej – jedenastej – edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Chcesz mieć wpływ na zmiany w swoim otoczeniu? Zależy Ci na poprawianiu jakości życia w mieście? Wskaż zadania, które powinny być zrealizowane w przyszłym roku.

W tym roku gliwiczanie mogą wybierać spośród 139 projektów, w tym 135 dzielnicowych oraz 4 ogólnomiejskich.

Głosowanie w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2024 rozpoczęło się 24 sierpnia i potrwa do 14 września.
Kto może uczestniczyć w głosowaniu?

Udział w głosowaniu może wziąć każdy mieszkaniec Gliwic, bez względu na wiek. Można oddać dwa głosy – JEDEN na projekt dzielnicowy (w dowolnej dzielnicy) oraz JEDEN na projekt ogólnomiejski.

Głosowanie w formie elektronicznej
Głos można oddać na elektronicznych formularzach, dostępnych na platformie partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl od godz. 8.00 w dniu 24 sierpnia do godz. 20.00 w dniu 14 września.

Aby głos był zweryfikowany i ważny, konieczne jest zatwierdzenie linku aktywacyjnego przesłanego na adres e-mail lub wprowadzenie kodu otrzymanego jako SMS. Jeden adres e-mail i jeden numer telefonu mogą zostać wykorzystane do potwierdzania głosu jednokrotnie.

Głosowanie w formie papierowej
Głos w formie papierowej można oddać, wrzucając wypełniony i podpisany formularz do oznakowanych urn:
– w holu Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 oraz w filii UM przy ul. Jasnej 31A;
– w siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 1, ul. Jagiellońskiej 21 oraz ul. Studziennej 6;
– we wskazanych (w poradniku „Jak głosować?”) filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach;
– w mobilnych punktach do głosowania – harmonogram ich działania będzie podawany na bieżąco na stronie decydujmyrazem.gliwice.pl.
Osoby, którym rodzaj niepełnosprawności uniemożliwia oddanie głosu, mogą skorzystać z pośrednictwa konsultanta ds. osób niepełnosprawnych w BOI w UM przy ul. Zwycięstwa 21 (po okazaniu dokumentu potwierdzającego dane osobowe).

Na realizację projektów wyłonionych w procedurze GBO 2024 przeznaczono z budżetu miejskiego 8 485 000 zł, z tego 7 485 000 zł na projekty dzielnicowe i 1 000 000 zł na projekty ogólnomiejskie.
Podczas ustalania wyników głosowania będą brane pod uwagę projekty, które uzyskały poparcie co najmniej 30 głosujących – w przypadku projektów dzielnicowych – oraz 500 głosujących – w przypadku projektów ogólnomiejskich.

Każda dzielnica, która osiągnęła wysoką frekwencję, zyska szansę udziału w podziale środków z puli dla aktywnych.