Dzień otwarty zakładu radioterapii w gliwickiej onkologii

Dzień otwarty zakładu radioterapii w gliwickiej onkologii

6 czerwca 2023 Wyłączono przez redaktor

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach zaprasza na kolejny dzień otwarty zakładu radioterapii. Tym razem będzie on poświęcony radioterapii nieonkologicznej, w której gliwicki ośrodek również się specjalizuje.

– Radioterapia jest zwykle kojarzona z nowotworami złośliwymi, tymczasem jest to również skuteczna metoda leczenia nieonkologicznych chorób przewlekłych, którym bardzo często towarzyszy stan zapalny oraz bóle związane z mikrourazami czy przeciążeniem kończyny bądź stawów – mówi dr hab. n. med. Dorota Gabryś, prof. NIO-PIB, radioterapeutka z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, przewodnicząca Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

W programie spotkania, na które zapraszamy w najbliższą sobotę, 10 czerwca, w godz. 11.00-14.00 do Zakładu Radioterapii (budynek kliniczny przy ul. Wybrzeże Armii Krajowej 15), znajdzie się m.in. wykład na temat leczenia promieniami schorzeń nienowotworowych, w tym m.in.:
– ostrogi piętowej;
– zapalenia ścięgna Achillesa;
– zespołu bolesnego barku;
– łokcia tenisisty i golfisty;
– zwyrodnienia stawu kolanowego;
– choroby Dupuytrena;
– choroby Ledderhose’a.

W trakcie dnia będzie można skorzystać z konsultacji lekarza i pielęgniarki oraz poznać, krok po kroku, etapy przygotowania do radioterapii. Będzie to również doskonała okazja, aby zobaczyć nowoczesne aparaty terapeutyczne, którymi dysponuje Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach, odwiedzić modelarnię, zapoznać się z kryteriami kwalifikacji do leczenia i jego skutecznością oraz porozmawiać o ryzyku skutków ubocznych.