Doczekaliśmy się! Ruszy budowa fragmentu obwodnicy od Sowińskiego do Daszyńskiego

Doczekaliśmy się! Ruszy budowa fragmentu obwodnicy od Sowińskiego do Daszyńskiego

30 listopada 2022 Wyłączono przez redaktor

Budowa zachodniej obwodnicy miasta będzie kontynuowana. Miasto posiada już pozwolenie na realizację inwestycji drogowej, obejmującej brakujący odcinek od ul. Daszyńskiego do ul. Sowińskiego. „Nową częścią trasy pojedziemy na początku 2024 roku” – zapewnia UM Gliwice.

Ostatni odcinek obwodnicy zachodniej o długości blisko 2 km stanowić będzie docelowo całość wraz ze zbudowanym już odcinkiem łączącym ul. Rybnicką z ul. Daszyńskiego (obecnie ulica T. Mazowieckiego). Tym samym możliwy będzie wygodny i szybki przejazd od ul. Rybnickiej do alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Długo oczekiwane połączenie drogowe wkracza w fazę realizacji – wykonawcy wchodzą na plac budowy.

Budową obwodnicy od ul. Daszyńskiego do skrzyżowania ulic Sowińskiego i Okulickiego zajmie się wybrane w przetargu konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. oraz Eurovia POLSKA S.A. W ubiegłym tygodniu zostało wydane zezwolenie na realizację inwestycji drogowej i można już przekazywać wykonawcy teren budowy. Zanim pojawią się na nim maszyny budowlane, w pierwszej kolejności przeprowadzane będą prace porządkowe oraz geodezyjne.

Koszt inwestycji (wraz z dokumentacją projektową i przebudową dróg dojazdowych) to obecnie około 45 mln zł. Są to środki z budżetu miasta, ale Zarząd Dróg Miejskich, który odpowiada za realizację tego zadania, będzie się starał o pozyskanie dofinansowania zewnętrznego.

W ramach inwestycji powstanie droga jednojezdniowa, z jednym pasem ruchu w każdą stronę, z możliwością dobudowy w przyszłości dodatkowej jezdni. Równocześnie zapewniony zostanie wygodny przejazd dla rowerzystów – w części z wykorzystaniem zaprojektowanego ciągu pieszo-rowerowego, w części dróg dojazdowych do pól.

Zaplanowano też budowę mostu, przejść dla zwierząt oraz przejazdu dla rolników. W niektórych miejscach konieczna będzie przebudowa infrastruktury podziemnej. Cały odcinek zostanie oświetlony z wykorzystaniem oświetlenia LED. W okolicy zabudowań przy ul. Daszyńskiego staną ekrany akustyczne.

Na obu końcach nowego odcinka obwodnicy będą skrzyżowania z sygnalizacją świetlną.

UM Gliwice / fot. Mosquidron