3 maja w Gliwicach. Jak będziemy świętowali?

3 maja w Gliwicach. Jak będziemy świętowali?

3 maja 2024 Wyłączono przez redaktor

Wkrótce będziemy świętować 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Jak co roku w Gliwicach z tej okazji odbędą się tradycyjne miejskie uroczystości oraz wieczorny koncert – tym razem w Ruinach Teatru Victoria.

Święto Narodowe Trzeciego Maja to – obok Święta Niepodległości – jedno z najważniejszych świąt państwowych w Polsce. Upamiętnia ono dzień uchwalenia przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego ustawy rządowej z dnia 3 maja 1791 roku, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Przyjmuje się, że była to pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna spisana konstytucja.

Aby uczcić kolejną rocznicę tego ważnego wydarzenia, 3 maja warto przyozdobić domy biało-czerwonymi flagami oraz wziąć udział w miejskich obchodach. W Gliwicach tradycyjnie rozpocznie je msza święta w intencji Ojczyzny, która o godz. 12.30 zostanie odprawiona w kościele katedralnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po nabożeństwie, o godz. 13.40 uczestnicy obchodów przemaszerują wspólnie na plac Adama Mickiewicza, gdzie o godz. 13.45 rozpoczną się oficjalne uroczystości.

Wspólne świętowanie zakończy koncert Mai Kleszcz – zdobywczyni nagrody Fryderyka 2023 w kategorii Album roku (Blues), która o godz. 18.00 w Ruinach Teatru Victoria przy alei Przyjaźni zaprezentuje utwory z płyty „B.L.UES”. Bilety na koncert w cenie 5 zł można kupić stacjonarnie – w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej oraz w Kinie Amok.
IMG